Bio

Biografie
Biografie
Biografie

Stroy

Stroy je alternativní rocková kapela z České Republiky založena zkraje roku 2011 ve složení Miloš Meier, Marek Bero a Michal Skořepa. Po několika personálních změnách se v tomto složení znovu ustálila v roce 2016. Jejich hudební styl by se dal nazvat jako kombinace 90´s grunge-stoner-art-rocku s éterickým vokálem. Stroy je dobře známý pro svá energická živá vystoupení. Kapela doposud natočila dvě alba. Deska “Adam Reborn” (2014) vyšla spolu s videoklipem na stejnojmenný singl, který byl v několika českých médiích označován za kandidáta na klip roku..Album samo zaznamenalo u kritiky kladné ohlasy. Jeho následovník bylo čtyřpísňové EP “Like It Or Not”. (2016), natočené v domácím studiu 11AD (Los Angeles) s hvězdným producentem Alainem Johanessem (Queens Of The Stone Age, Chris Cornell, Eleven, Eagles Of Death Metal, Mark Lanegan). V roce 2015 skončil stroy na třetím místě v mezinárodní soutěži GBOB v Norsku. V roce 2017 bude Stroy předkapelou na československém Tour Phila Rudda (ex-bubeník AC/DC).Stroy stojí rovněž za kompletní výrobou svých videoklipů, artworku na obalech desek i vlastního merche.

Zrození Stroy

Miloš Meier a Michal Skořepa se setkali v kapele Fuse, kterou tehdy založil uznávaný český kytarista kytarista René Rypar. Sami začali mimo rámec kapely jamovat v Milošově zkušebně. Mimořádná hudební chemie a bezprostřední vzájemné reakce na hudební podněty daly základ tvůrčímu rukopisu nového projektu. V instrumentálním duu kytara, bicí začali občasně vystupovat v rámci Milošových bubenických workshopů. Mimojiné takto vystoupili i na bubenickém festivalu v Holandsku. Kapela Fuse se zanedlouho rozpadla a Miloš a Michal Pokračovali na svém projektu dále. Začaly vznikat písně. Na post baskytaristy oslovil Miloš Meier svého dlouholetého kamaráda Marka Bero, který již od první společné zkoušky upevnil výraz a energii celé kapely. Absolutní symbióza vyústila brzy v natočení první písně. Forcing The Earth pojednávala o vlivu člověka na planetu a ignorování znamení, které mu sama planeta dává. Téma člověka dnešní doby ignorujícího volání vlastních kořenů z pohodlí kolektivního nevědomí se stalo jedním z hlavních témat textů kapely i do budoucna. I přes dobrý start kapely se Marek Bero těsně po natočení písně rozhodl odstěhovat i s rodinou do Londýna, aby tam zkusil své štěstí. Vystoupění z konfortní zóny mu přineslo hromady zkušeností v několika skvělých projektech. Jeho domovská kapela se však na dálku ukázala být v tomto stavu neudržitelná. 

Miloš a Michal se tedy rozhodli vzít věci do vlastních rukou. Dlouho se rozhodovali pro správný název kapely. Na stole jich bylo opravdu hodně. Nakonec se jednoho dne Michal překlepl při psaní slova “Story”. Vznikl Stroy. V anglickém slova smyslu výraz evokoval opak slova “destroy”, tedy tendenci “tvoření” namísto “ničení”. “kreativní hněv”. V českém slova smyslu pak název odkazoval na stav dnešního člověka - stroj. 

Vypuštěním videoklipu na píseň Forcing The Earth o sobě dali Stroy vědět natolik, že začaly přicházet reakce z domova i ze zahraničí. Miloš a Michal stáli před úkolem najít nového baskytaristu. Po krátkém působení Jakuba Rolníka se nakonec rozhodli vzít do party Jakuba Antla. Jakub byl Michalovým dlouholetým spoluhráčem již z dob Konzervatoře, kde spolu měli moderní jazzové trio, kde hrál Jakub na kontrabas a Michal na klavír. zároveň s triem však hráli i alternativní rock. Poté, co Jakub vyprodal pražskou O2 Arénu s kapelou Nigtwork s tím, že se její působení blíží ke konci, kývl na lano do Stroy. V roce 2013 se kapela prezentovala dalším samostatným videoklipem na píseň “Down The Mountain”. Koncepčně jednoduchý videoklip vyrobil Michal za pár korun a jak vzpomíná Jakub, vešly se do toho ještě tři pizzy. Video opět posunulo kapelu dál a namotivovalo ji k natočení první desky.

Adam Reborn

Debut Stroy vznikal celé dva roky. Miloš, Michal i Jakub si dávali opravdu záležet, aby ze sebe dostali to nejlepší. Díky tomu je deska velmi pestrá. Většinu písní spolu nahodili Stroy ve zkušebně s tím, že zbytek práce dodělal Michal s Jakubem v domácím studiu. Torza písní vznikala často na první pokus - první moment, kdy riff kapela spustila z jammu, byla často jeho finální podoba. Takto Stroy tvoří dodnes. Synchronicita mezi kapelou byla velmi silná. Zároveň si však na desku našly cestu i skladby, které vyžadovaly intimnější přístup.
Písně jako “Emotional Vampire”, “Layne´s Faces Cold” (adresované posledním dnům frontmana Alice In Chains Layna Staleyho), “My Window”, nebo temná “My Ex Girlfriends Are Kissing Each Other” přinesl do kapely Michal z domova a ke svému úžasu zjistil, že Jakub si přeje v zájmu autenticity uchovat jím natočenou baskytaru a Miloš stejně tak s radostí přetočil Michalem naťukené bicí z demoverze do posledního úderu. Stejným způsobem vznikla i skladba “Listen To The S.O.A.D.”, kterou Michal složil a natočil ve své finální podobě tu samou noc, co se vrátil z pražského koncertu System Of A Down. Ve skladbě “Kiss Another Bottom” se objevuje basa Marka Bero, kterou natočil v Londýně - na desce mu patří skladatelský podíl i u písně The Mudd. Prakticky žádná z písní neměla předešlé demoverze (kromě nahrávek na diktafon ze zkušebny) - všechny rovnou vznikly ve studiu tak, jak přišly. Ve výsledku z nich vytáhl fantastický zvuk, jak v mixu, tak i v masteru, Jaro Lukáč z NEGATIVETUNES.

Titul Adam Reborn dostala deska podle titulního singlu. Význam “Adam Reborn” tkví v představě, že v každé generaci se rodí Adam, který má možnost vybrat si, jestli si kousne, či nekousne do jablka poznání. Svým rozhodnutím nekousnout si, má možnost přetrhnout nekonečný kruk válek a lidského utrpení. K písni vznikl i stejnojmenný videoklip. Vzhledem k finanční podpoře zvenčí mohl vzniknout videoklip epických rozměrů, na kterém se kapela mohla pořádně vyřádit. Titulní roli ve videoklipu stvárnil Michalův dlouholetý přítel Viktor Dyk. Videoklip sklidil velký ohlas a na stránkách Musicserver.cz a iReport se o něm mluvilo jako o horkém kandidátu na videoklip roku. Portrét Viktora Dyka, coby meditujícího stromu se objevil i na coveru alba. Michalovu kresbu tužkou graficky dopracoval Martin Koleják, stejně jako celý zbytek designu alba. Pro Michala byla obrovská radost, že konečně dostal prostor propojit hudbu se svým vlastním výtvarným vyjádřením a začal od té chvíle 
vytvářet nejen covery desek, ale rovněž návrhy triček, ostatního merche, i webových stránek. Křest Adam Reborn proběhl v pražském Rock Café a jeho kmotrem byl Michael Kocáb z Pražského Výběru.

Like It Or Not

Vsuvka. Michalovi bylo 19, když objevil sólovou desku Chrise Cornella “Euphoria Mourning”. Zjistil, že kompletně vznikla v domácím studiu 11AD Alaina Johannese a jeho ženy Natashy Shneider. Oba byli producenty Cornellovy prvotiny po rozpadu Soundgarden a svým přispěním ve spoluautorství, instrumentálních výkonech i textech, dali desce naprosto nezaměnitelný zvuk. Deska se Michalovi stala modlou. Bylo to poprvé, kdy se pro něho v jedné nahrávce potkaly snad všechny hudební vlivy a atmosféry, které charakterizovaly jeho hudební vnímání. Po čase rovněž objevil kapelu Alaina a Natashy jménem Eleven - Alain coby multiinstrumentalista, ale především kytarista s absolutně unikátním zvukem a Natasha na klávesy s hudebním rejstříkem od jazzu po barokní polyfonii. Oba pak úžasní zpěváci. Nebeská dekadence. Jedna z nejvíce nedoceněných kapel hudební historie. Oba rovněž působili po určitý čas v Queens Of The Stone Age, se kterými natočili coby oficiální členové desku “Lullabies to Paralize”.
V době, kdy Michal kapelu Eleven objevil, zjistil, že je to pár měsíců, co Natasha zemřela na rakovinu. Alain na její počest natočil akustickou desku “Spark”. Inspirován tímto zjištěním začal Michal skládat demoverze písní, které pojmenovával “Alain1, Alain2” s tím, že se jednoho dne s Alainem setká a jejich hudební životy se protnou. Jednalo se od té chvíle prakticky o jeho největší sen. 

Po vydání Adam reborn na podzim roku 2014 se na jaře roku 2015 kapela zúčastnila mezinárodní soutěže kapel GBOB. Po výtězství v celonárodním kole jela s celou výpravou do Norska, kde skončila na třetím místě. Kapely si však všiml majitel soutěže Tore Lande a nabídl jí spolupráci. Zmínil se rovněž o tom, že loňský výtěz, kapela “Firekind” na základě výhry v soutěži dostala možnost natočit desku u producenta Alaina Johanesse... 
Když to Michal slyšel, věděl, že se mu změnil život. Tore Alaina skontaktoval a poslal mu videoklipy Stroy. Alain souhlasil s natáčením u sebe doma v 11AD. V euforii, z toho, že se sen stal skutečností, totiž že Alain slyšel hudbu Stroy, složil a natočil Michal za jediný den píseň “Hello Alain”, ve které se vyznává z extáze, kterou mu způsobilo to, že se jeho sen skutečně stal skutečností. Tu  Alainovi poslal. Nedlouho na to spolu měli první rozhovory po skype, které se točily převážně kolem jazzu a výtvarného umění.

Na konci června 2015 kapela překročila práh Alainova domácího studia 11AD v Beverly Hills - Los Angeles. Po vřelém přivítání všichni tři vešli do obývacího pokoje. Michal v ten moment pocítil další objetí. Jako kdyby byla v ten moment přítomna i Natasha. Byt byl nabit neskutečnou energií, plný hromady obrazů, vánočních světýlek, ale hlavně všemožných hudebních nástrojů, které bylo bez váhání možno vzít a okamžitě použít k tvoření. Bylo to nejsvobodnější a nejinspirativnější místo, které kdy Michal poznal. Sotva se rozkoukali, vtrhl do domu Nick Olivieri z Queens Of The Stone Age. Všechno se zdálo jako sen.
Za dobu sedmi dnů se toho stalo opravdu hodně. Kapela přijela do studia záměrně prakticky nepřipravená. Všechno včetně textů písní mělo vzniknout na místě, aby tak v sobě neslo jeho pravou magii. I proto kapela natáčela live uprostřed obýváku. Bicí, basa, kytara - vše naživo bez kliku. Ostatní zpěvy a další kytary byly dotočeny posléze. Miloš hrál na bicí syna Johna Bonhama z Led Zeppelin. Doposud na takovýto rozměr bicích nebyl zvyklý a velmi pozitivně to ovlivnilo i jeho výkon na desce, jelikož byl nucen o nástroji přemýšlet jinak. Technika mu dělal člověk od Red Hot Chili Peppers a Pearl Jam. K jeho překvapení mu dokonce nabídl dřevěnou šlapku na kopák, se kterou nakonec celou desku natočil. Michal hrál výhradně na Alainovy Kytary včetně té, kterou dostal darem od Troy Van Leeuwena z QOTSA. Kytary hnal najednou pěti aparáty z nichž byly tři ve vedlejší místnosti a zbylé dva se nacházely v Alainově ložnici. Alainova práce, coby producenta, spočívala prakticky výhradně v opečovávání energie. Dal ruce pryč od tvoření hudby samotné, ale byl úžasně pohotový v nacházení vhodných zvuků kytar pro jednotlivá místa v hudbě - kupříkladu počáteční “pouštní ozvěna” v písni Like It Or Not, kterou Michal hraje na kytaru pomocí malířského štětce. Často nebylo potřeba vůbec mluvit. Díky spontánní synchronicitě Miloše s Michalem i Jakubem byly tři písně z desky v základu natočené během prvních čtyř dnů. Opět se stalo, že některá místa v hudbě zazněla už napoprvé v konečné podobě. Čirá magie. 

Bylo  2. července. Výročí sedmi let od úmrtí Natashy. Jakub a Miloš odešli večer do víru města. Michal zasedl na verandě s Alainem a jeho cigarboxem (krabice na doutníky se strunami podobná mandolíně), na kterou Alain natočil celou desku “Spark” po úmrtí Natashy.
Nalili si červené víno a Alain spustil diktafon. Za nedlouho byl na světě základ pro píseň Natasha. Druhý den na to k ní Michal na gauči v obýváku napsal text. Jako by mu přišel vnuknutím. Píseň je o Natashe, která se dívá na svoji fotografii na krbové římse a říká Alainovi, že je přímo vedle něho, kdyby cokoliv potřeboval. Když Michal píseň nazpívával, byla Natasha tak blízko něho, že se vzduch kolem něho třásl. Nazpíval píseň živě i s cigarboxem. Poté dotočil další cigarboxy a indické harmonium. Byl to jeden z nejsilnějších a světlem nejprozářenějších momentů v jeho životě. Kruh se uzavřel.

Deska byla pojmenována “Like It Or Not”. Kvůli svému nekompromisnímu a specifickému soundu skutečně nebyla pro každého. Díkybohu!
Křest desky se uskutečnil tentýž podzim v Lucerna Music Baru v Praze. Nedlouho na to vznikl videoklip k titulní písní “Like It Or Not”. Celý je postaven na výkresu, který vznikal dlouhé tři měsíce. Je na něm hromada výjevů, které v sobě skrývají kompletní text písně.

Na přelomu roku kapelu opustil po společné domluvě Jakub Antl. Nejen vytížení v ostatních projektech jasně ukazovalo, že jeho cesta vede jinudy. S Milošem i Michalem jsou dodnes přáteli.

Rok 2016. První zkouška se zakládajícím členem Markem Bero, který přiletěl z Londýna jasně ukázala sílu a naléhavost prapůvodní energie Stroy. Nebylo pochyb, že věci jsou na svém místě. Nedlouho na to vznikl videoklip na píseň Undead, kde se kapela převlékla za boyband a posléze za zombies. Tento klip si opravdu užili. Vlak se začal rozjíždět. V létě 2016 spolu Michal strávil s Markem deset dní v Londýnských zkušebnách, aby začali tvořit nový materiál. Z pobytu vzniklo třídílné video “London Rehearsals” v rámci platformy “StroyTV”. V tvorbě nového materiálu kapela pokračovala i po zbytek roku. Na podzim zahrála s velkým úspěchem jako support Marka Tremontiho z Alter Bridge v pražské Meetfactory. 

Je rok 2017 a kapela se chystá na novou desku. Na skolnku léta ji čeká turné s bubeníkem AC/DC Philem Ruddem. Rovněž plánuje první koncerty v zahraničí. 

Věci se dějí. 

Danny Rico

Danny Rico původem z Rakouska nyní pobývá v Londýně. Hudbu dělá profesionálně od 18ti let. Jeho kariéra však začala už v devíti letech v kapele “Flying Foot Company”. Danny skládal hudbu, hrál na bicí a klavír mezinárodně v uskupeních jako například: Derek Trotson (jeho první londýnská kapela s Markem Bero),  Andreya Triana, Ray Warleigh, Oroh Angiama, Madalena Alberto, This Ain't Me, The Paperboats, Army of One, GMR, Sodi Cookey, Tunnagan, Parametrix, John Somervile, Lori Watson Trio, Con-Fúsion, Betty Lenard, the Black White Gray and Maze of Mind. Rovněž složil hudbu pro taneční uskupení Katarse Ensemble, konkrétně “Fuel” a “Plastisphere”. Danny vystudoval jazzové piano na Klagenfurt Conservatory of Music v Rakousku.

Více informací na: dannyrico.com

 

Hudební vzory:

 

Prince, QOTSA, The Beatles, Led Zeppelin, Alice in Chains, Kyuss, Esbjörn Svensson

 

Michal Skořepa

Narodil se 25.6.1987 v rodině operních pěvců a výtvarníků. Dědeček byl houslista ve filharmonii. Otec je vedle zpěvu dodnes výtvarníkem. V dětství se začal učit hře na klavír. Na ten nakonec absolvoval konzervatoř. Vedle klavíru studoval i tři roky skladbu pod vedením české jazzové legendy Karla Růžičky. Po celou dobu studií na konzervatoři zanedbával klavír hrou na kytaru a zpěvem v rockových kapelách. V obojím byl samoukem. Po skončení konzervatoře byl na tři měsíce grafikem, než se zůčastnil konkurzu na pražskou verzi muzikálu Jesus Christ Superstar v Hudebním Divadle Karlín a ve svých třiadvaceti letech pak debutoval v obou hlavních rolích – Ježíš i Jidáš. Po JCHS ještě ztvárnil roli Enjolrase v muzikálu Bídníci v pražském divadle GOJA. 

Od roku 2010 působil v kapele The Fuse s René Ryparem a Milošem Meierem, se kterým se posléze  trhli a vytvořili kapelu Stroy. Společně absolvovali v duu několik koncertů v Čechách i zahraničí. Po několika personálních změnách se Stroy ustálil v triu: Michal Skořepa, Miloš Meier, Marek Bero. Kapela natočila s různými personálními obměnami doposud dvě desky. Adam Reborn (2014) a  EP Like It Or Not (2016). Druhá jmenovaná vznikla v domácím studiu 11AD Alaina Johannese v Los Angeles. 

Od svých 19ti let Michal natáčí hudební videoklipy (námět, režie, střih, kamera). Dodnes jich má na kontě kolem padesáti. Všechny videoklipy pro kapelu Story pochází z jeho dílny. Z té pochází rovněž veškeré výtvarno kolem kapely – trička, obaly desek i design webových stránek.
Michal se rovněž objevil v několika celovečerních filmech v epizodních rolích coby herec. Již sedmým rokem průběžně pracuje na vlastním celovečerním hudebním filmu, kde chce skombinovat svojí autorskou hudbu se zkušenostmi v oblasti fimařiny. 
Na podzim roku 2016 vystoupil spolu s Pražským Výběrem v O2 Aréně.

Hudební vzory: 

Alice In Chains, Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden, Eleven, Qeens Of The Stone Age, Steven Wilson, The Swans, Wovenhand, Tool, Muse, Ghost, Jeff Buckley, Keith Jarrett, Paul Hindemith, Miloš Meier, Marek Bero 

Marek Bero

Jeho doménou jsou všechny spodní frekvence. On sám to poeticky nazývá vládou v basovém nebi. I přes intenzívní studium oborů politické vědy a mezinárodních vztahů pořád věří v přívětivou povahu lidstva. Mezi jeho další přesvědčení patří, že Jack Daniels, letenka v business třídě a snowboard vám vždy zlepší náladu. Hudba je pro něho psychoterapeutickou metodou s promělivými výsledky. Obvykle to funguje. Když ne, tak má zuřivé tendence sešlápnout zkreslení a uklidnit svou mysl pomocí těžkotonážních riffů v lichých taktech.A teď ta nudná část... 
Marek Bero je profesionálním baskytaristou s mezinárodní působností. Publikoval tři dlouhodobě nejprodávanější školy hry na baskytaru - Baskytara v rocku a metalu (2011) a Baskytarová posilovna/Bass Gym (2013), Baskytarová posilovna - Arpeggia (2016).  Působí jako firemní hráč Yamaha baskytar, Mesa/Boogie a Markbass aparatur. Je autorem stovek odborných i populárních  článků o hudebních nástrojích, efektech, aparátech a všeho, co se týká hudby pro časopisy Muzikus, Music Store, jamstage.cz a frontman.cz.  Odbornou veřejností je považován za jednoho z předních propagátorů a prezentátorů baskytary v ČR.

Hudební vzory:

Muse, Royal Blood, Tool, Infectious Grooves, Pantera, J.S.Bach, Alice in Chains, Living Colour, Led Zeppelin, RHCP,  Rush, King Crimson, Peter Gabriel, Skrillex, Jojo 
Mayer-Nerve, RATM, The Beatles, Deadmau5, Pantera, Steven Wilson

Pro více informací navštivte:http://marekbero.co.uk 

CZ EN